ABC Pacjenta. Pytania i odpowiedzi

Pobyt i leczenie w szpitalu psychiatrycznym nie oznacza braku możliwości wychodzenia z oddziału. Zależy to jednak od kilku istotnych czynników, m.in. Twojego stanu psychicznego i ogólnego, postępów w leczeniu, decyzji lekarza prowadzącego. Nasz szpital prowadzi zarówno oddziały całodobowe, jak i dzienny (terapeutyczny). W tym drugim pacjenci odbywają leczenie w ciągu dnia, a na pozostałą część doby wracają do siebie do domu.

Jednak nawet w oddziale całodobowym niekoniecznie będziemy pozbawieni możliwości wychodzenia. Jeśli nasz stan zostanie oceniony jako bardzo poważny, to tak, możemy przez jakiś czas nie mieć zgody lekarza prowadzącego na wychodzenie, a nawet być pod ścisłą obserwacją. Przebywając w oddziale całodobowym, będziemy też potrzebowali przepustki od lekarza, by wyjść do domu np. na weekend czy na święta. Duża część pacjentów w miarę potrzeb korzysta również ze spacerów na terenie szpitala pod opieką członka rodziny lub personelu medycznego, a także wyjść zorganizowanych np. do sklepu, miejsc kultury i innych.

Każdy pacjent (pod warunkiem, że lekarz prowadzący, ordynator lub kierownik oddziału bądź dyrekcja szpitala nie zadecydują inaczej) ma możliwość spotkań z bliskimi na terenie oddziału. Odwiedziny odbywają się codziennie w salach dziennych w ściśle określonych godzinach, zazwyczaj od południa do godziny 18-19.

 

Rozpoczynając pobyt w szpitalu pamiętaj aby spakować następujące rzeczy:

  • piżamę
  • bieliznę
  • przybory toaletowe (szczoteczka, pasta do zębów, szampon, żel)
  • wygodne ubranie, np. dres
  • kapcie
  • wygodne obuwie oraz kurtkę (w przypadku spacerów lub przepustek)
  • ręcznik.

Każdy z pacjentów w trakcie hospitalizacji ma zapewnione posiłki (śniadania, obiady i kolacje) wraz z napojami oraz niezbędne lekarstwa (jeżeli na stałe przyjmujesz również inne leki koniecznie poinformuj o tym fakcie lekarza dyżurnego, jeszcze przed przyjęciem na oddział).

Warto jednak zabrać ze sobą ulubiony kubek, a także herbatę czy kawę wg własnego uznania. Dobrze mieć również coś do czytania czy krzyżówki. Na terenie szpitala, zapewniamy jednak różnego rodzaju gry planszowe, możesz również skorzystać z sali telewizyjnej, oddziałowej biblioteczki czy zagrać w ping ponga.

Pacjencie, zapamiętaj!

W trakcie pobytu w szpitalu psychiatrycznym obowiązuje całkowity zakaz posiadania ostrych przedmiotów takich jak: noże, nożyczki, pilniczki, maszynki do golenia. Nie można również mieć żadnych sznurków (np. przy bluzach), sznurówek, pasków czy kabli. Nie możesz także wnosić na teren oddziału rzeczy szklanych — napojów, kosmetyków w szklanych opakowaniach, a nawet lusterek. Jeśli chodzi o sprzęt elektroniczny, w większości oddziałów (poza dziecięco-młodzieżowym) można mieć telefon (ładowarkę zostawia się w dyżurce i korzysta w wyznaczonych porach salach), a także laptop.

Pamiętaj jednak, że szpital nie ponosi odpowiedzialności za te rzeczy, dlatego prosimy Cię, abyś takich rzeczy bardzo pilnował. Z tego samego względu apelujemy, abyś nie miał przy sobie większej ilości pieniędzy, poza gotówką na artykuł spożywcze, które będziesz mógł zakupić w trakcie spaceru.