WOJEWÓDZKI SZPITAL PSYCHIATRYCZNY W GDAŃSKU, URUCHOMIŁ CZTERY NOWE IZOLATKI NA ODDZIALE DZIECIĘCO-MŁODZIEŻOWYM DLA NIELETNICH PACJENTÓW ZAKAŻONYCH WIRUSEM SARS-COV-2 I WYMAGAJĄCYCH HOSPITALIZACJI PSYCHIATRYCZNEJ. INWESTYCJA KOSZTOWAŁA SZPITAL 170 TYSIĘCY ZŁOTYCH, A DZIĘKI NIEJ GRANICZNA LICZBA ŁÓŻEK DLA NIELETNICH PACJENTÓW ZWIĘKSZYŁA SIĘ Z 42 DO 46.

Izolatki utworzono w budynku, w którym mieści się Oddział Dziecięco-Młodzieżowy. Do tej pory z pomieszczeń tych korzystała Klinika Psychiatrii Rozwojowej, Zaburzeń Psychotycznych i Wieku Podeszłego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którą przeniesiono do budynku administracji. Prace remontowo-budowlane na powierzchni około 150 m2 polegały na stworzeniu dwóch izolatek z łazienkami wraz ze śluzami oraz węzłami sanitarnymi. Powstały tam również dyżurka pielęgniarska i gabinet zabiegowy. Pomieszczenia izolatek są monitorowane.

Zakres robót objął m.in.: remont ścian, wymurowanie ścianek działowych, remont sufitów – montaż sufitów systemowych, wymianę wykładzin podłogowych na wykładzinę winylową heterogeniczną, wykonanie posadzek z płytek gresowych i ułożenie glazury w pomieszczeniach sanitarnych, montaż lamperii ściennej z okładziny winylowej, wymianę drzwi wewnętrznych, wymianę instalacji elektrycznej, oświetlenie awaryjne, wymianę pionów kanalizacyjnych, zimnej wody, c.w.u. oraz cyrkulacji, montaż urządzeń sanitarnych, montaż krat zewnętrznych krat zabezpieczających w oknach, montaż systemu monitoringu wizyjnego.

Prace wykonała firma Husaria Development Oskar Barański z Gdańska. Koszty inwestycji wraz z wyposażeniem pomieszczeń wyniosły 170 tysięcy złotych netto i zostały sfinansowane ze środków szpitala. Lecznica będzie starała się o refundację tych kosztów z Ministerstwa Zdrowia lub z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Władze placówki wystąpiły do Wojewody Pomorskiego o uznanie WSP za szpital III stopnia zabezpieczenia covidowego, do którego trafiają pacjenci z COVID-19, lecz głównym powodem ich hospitalizacji nie jest zakażenie koronawirusem.