Święty Walenty uważany jest przede wszystkim za patrona zakochanych, ale też opiekuna osób cierpiących na choroby psychiczne. Pamiętają o tym wolontariusze Pomorskiej Koalicji Zdrowia Psychicznego, którzy w ramach wyjątkowo szlachetnej akcji „Róża od Świętego Walentego”, z okazji Walentynek podarowali piękne kwiaty i własnoręcznie robione kartki pacjentom naszego szpitala.

Pomorska Koalicja Zdrowia Psychicznego od lat odwiedza naszych pacjentów w Walentynki. W tym roku w akcję zaangażowała się również Sopocka Autonomiczna Szkoła Podstawowa, Zespół Szkół Specjalnych nr. 5 z Sopotu, Sopocki Klub Ster, Środowiskowy Dom Samopomocy, mieszkańcy miasta i Centrum Integracji Społecznej w Sopocie oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dłoń z Gdańska.

– Celem akcji jest zwrócenie uwagi na sytuację osób chorujących psychicznie. Jest to czas miłości, zrozumienia, nadziei i okazywanej solidarności od osób, które zmagają się z chorobami psychicznymi okazywany dla osób, które są w gorszym momencie – mówi Patrycja Szczepańska, koordynatorka akcji ze Stowarzyszenia Na Drodze Ekspresji w Sopocie. – Niezwykle istotnym jest samopomocowy charakter akcji, gdzie osoby z podobnymi przeżyciami mogą wspierać się wzajemnie i inspirować na drodze zdrowienia. Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą w każdej chwili dotknąć nas lub naszych najbliższych dlatego bardzo ważne jest abyśmy nie zwlekali i działali już teraz, choćby edukując się i rozmawiając z innymi o ich doświadczeniach – tłumaczy Pani Patrycja, która odwiedziła nasz szpital z Panem Jakubem Nowakiem.

W tym roku nasi pacjenci otrzymali 360 róż bez kolców oraz blisko 200 ręcznie przygotowanych walentynek. Z powodu pandemii koronawirusa róże i kartki zostały doręczone pacjentom przez personel szpitala.

W imieniu pacjentów dziękujemy wszystkim Walentynkom za pamięć.